W ostatnim czasie na rynku samplingu można zauważyć kilka ważnych zmian i trendów, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu kampanii samplingowej. Jak dostosować się do tych zmian? – tego dowiesz się z tego artykułu.
Zmiany w trendach na rynku samplingu
W ostatnim czasie na rynku samplingu można zauważyć kilka ważnych zmian i trendów, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu kampanii samplingowej. Zmiany takie to przede wszystkim:
- Zwiększenie znaczenia influencer marketingu w samplingu.
Obecnie coraz więcej marek decyduje się na współpracę z influencerami w celu promocji swoich produktów. Daje to możliwość dotarcia do znacznie większej liczby potencjalnych klientów, a także zyskania zaufania wśród określonej grupy docelowej. Więcej o Influencer Marketing przeczytasz w artykule: Jak Influencer Marketing zwiększy twoją sprzedaż?
- Wzrost popularności e-commerce.
Ogromny wpływ na jego rozwój miała pandemia COVID-19, wówczas wiele osób przeniosło swoje zakupy do sieci, spowodowało to znaczny wzrost sprzedaży online. To również wpłynęło na sposób dystrybucji próbek, które teraz częściej są wysyłane do klientów przez sklepy internetowe w ramach programów lojalnościowych lub w gratisie do zamówienia.
- Zmiany w dystrybucji próbek.
Tradycyjny sposób dystrybucji próbek, czyli umieszczanie ich w magazynach, czy sklepach stacjonarnych – został zastąpiony przez bardziej innowacyjne metody. Przykładowo niektóre marki organizują specjalne wydarzenia, na których można przetestować ich produkty, bądź wysyłają próbki bezpośrednio do grupy docelowej ich produktów.
Co wpływa na rynek samplingu?
Na rynek samplingu wpływają różnorodne czynniki, takie jak zmiany preferencji wśród konsumentów, trendy w marketingu, rozwój technologiczny, a także czynniki ekonomiczne i społeczne.
Zachowania konsumentów, którzy coraz częściej cenią sobie możliwość przetestowania produktu przed jego zakupem, co przekłada się na większe zainteresowanie kampaniami samplingowymi.
Trendy w marketingu – przez rozwój influencer marketingu kampanie samplingowe stały się jednym z najskuteczniejszych sposobów promocji produktów. Ponadto coraz to rosnąca popularność e-commerce i zakupów online sprawiała, że sampling za pośrednictwem sklepów internetowych stał się coraz bardziej popularny.
Postęp technologiczny spowodował, że rozwijają się nowe metody dystrybucji próbek, takie jak wirtualna rzeczywistość, aplikacje mobilne, czy e-maile marketingowe. Dzięki temu mamy coraz większe możliwości dostosowania swoich kampanii samplingowych do potrzeb i preferencji naszych klientów.
Przez czynniki ekonomiczne i społeczne rozumiemy zmiany na rynku, które wpływają również na sampling. Przykładem mogą być zmiany demograficzne, które mogą bezpośrednio wpłynąć na preferencje i potrzeby konsumentów, takie jak starzenie się społeczeństwa – co z kolei wpłynie na naszą strategię marketingową.
Jak dostosować się do rynku?
Aby dostosować się do rynku samplingu, warto przede wszystkim dokładnie poznać preferencje i potrzeby klientów, wybrać odpowiedni kanał dystrybucji, personalizować kampanię i systematycznie monitorować wyniki. W ten sposób będzie można dostosować strategię do zmieniających się warunków rynkowych i osiągnąć sukces w promocji produktów.
Zmieniający się cały czas rynek zmusza nas do szybkiego reagowania i elastycznego podejścia. Przykładowo, kiedy zmieniają się trendy, preferencje, czy decyzje zakupowe konsumentów należy dostosować rodzaj i formę próbek, tak aby były one, jak najbardziej dla nich atrakcyjne i lepiej odpowiadały ich potrzebom. Obecnie posiadamy liczne narzędzia, dzięki którym możemy zbadać potrzeby rynku, preferencję konsumentów, oraz pozyskać dostęp do grupy docelowej naszych produktów. Dzięki czemu nie musimy błądzić po omacku, a możemy skupić się na konkretnej grupie docelowej naszego samplingu.
Kształtując kampanie samplingową trzeba wziąć pod uwagę rozwój technologiczny i przystosować naszą akcję pod obecnie preferowane kanały dystrybucji. Na rynku stale pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne, które umożliwiają sprawniejsze i bardziej skuteczne rozprowadzanie próbek, śledzenie takich zmian zapewni nam szybkie reagowanie na nie.
Przykładowo wyobraźmy sobie, że wypuszczamy na rynek nową serię kosmetyków do twarzy. Zdecydowaliśmy się przy naszej kampanii samplingowej na współpracę z influencerami, którzy przeprowadzili recenzje naszych kosmetyków na swoich kanałach społecznościowych oraz udostępnili specjalne kody rabatowe dla swoich obserwatorów. Dzięki temu ich obserwujący mogli sami przetestować nasze produkty, a my pozyskaliśmy nowych klientów, przyniosło to spory wzrost sprzedaży oraz zwiększyła się świadomość naszej marki wśród klientów.
Systematyczna analiza wyników kampanii samplingowej pozwala na wychwycenie ewentualnych problemów i szybkie ich rozwiązanie, a także dostosowanie strategii do zmieniających się warunków rynkowych.
Na co trzeba uważać przy budowaniu kampanii samplingowej?
Podczas planowania kampanii samplingowej produktu należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim ważne jest określenie celu kampanii i grupy docelowej, aby móc dostosować formę dystrybucji próbek do potrzeb i preferencji naszych klientów.
Akcja samplingowa wymaga od nas przemyślanych decyzji, ponieważ przeprowadzona niewłaściwie może przynieść nam starty nie tylko zainwestowanych środków, lecz także naszej renomy. Przykładem źle przeprowadzonej kampanii może być sampling produktu, który nie jest dobrej jakości. Próbki powinny być estetyczne i piękne (w tym również ich opakowanie) tak, aby skłaniały do wypróbowania i ostatecznie kupna naszego produktu.
Więcej o tym, na co trzeba uważać przy kampanii samplingowej, znajdziesz w artykule: Jak przygotować kampanię samplingową, żeby przyniosła największy zysk?
Podsumowanie
Rynek samplingu podlega ciągłym zmianom, które wynikają z różnych czynników. Zmiany te mają duży wpływ na sposób, w jaki poprowadzimy kampanie samplingowe, a także na wybory konsumpcyjne naszych klientów.
Natomiast dostosowanie kampanii samplingowej do zmian na rynku wymaga od nas elastyczności i szybkiej reakcji. Musimy dostosować rodzaj i formę próbek do potrzeb klientów, wykorzystywać nowe technologie i kanały dystrybucji oraz systematycznie analizować wyniki i reagować na zmiany.
Źródła:
https://marketingwsieci.pl/slownik-e-marketingu/influencer-marketing/
https://brand24.pl/blog/influencer-marketing-skuteczna-kampania-w-7-krokach/
https://commplace.pl/blog/akcja-samplingowa/
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-sampling-wzmocnij-sprzedaz-bezposrednia