Polska produkcja jest niekwestionowanym liderem w wielu branżach. Polscy przedsiębiorcy produkują designerskie meble, luksusowe jachty, nowoczesne autobusy, a nawet gry komputerowe na światowym poziomie. Specjalizujemy się również w wytwarzaniu wyrobów elektronicznych (głównie o sprzęt AGD). W ciągu ostatnich siedmiu lat nastąpił aż 50% wzrost produkcji w Polsce, co prezentują opublikowane przez „The Economist” wskaźniki ekonomiczne dla Niemiec, Rosji, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii, Japonii i Polski. W ostatnich latach zwiększył się również nasz udział w skali europejskiego rynku kosmetycznego. Jak podaje Ministerstwo Skarbu Państwa, Polska jest szóstym co do wielkości eksporterem kosmetyków w Europie. Jak widać lista produktów, z których słynie Polska, jest znacznie dłuższa niż polskie jabłka.
Czego się dowiesz z artykułu?
Czytaj dalej by dowiedzieć się:
- Jakie są problemy producentów kosmetyków w Polsce?
- Jakie zmiany w eksporcie kosmetyków wywołała wojna na Ukrainie?
- Jak polska produkcja opakowań wypada na tle europejskiej?
- Jakie są perspektywy rozwoju tego sektora w Europie?
- Jak zwiększyć sprzedaż kosmetyków w Unii Europejskiej?
Branża kosmetyczna rośnie w siłę
Krajowa produkcja kosmetyków znajduje się na 6 miejscu w Unii Europejskiej, ponieważ reprezentujemy poziom produkcji, jakiego mogą nam pozazdrościć zagraniczne koncerny. Wartość polskiego rynku wynosi 4,3 mld euro (na całym świecie 544 mld euro). Jak powiedziała Lidia Lukowska dyrektor do spraw Komunikacji i Rozwoju Organizacji w Polskim Związku Przemysłu Kosmetycznego „co drugi kosmetyk z Polski trafia na eksport„. Podczas międzynarodowych targów Slavic B2Beauty wybrzmiało mocno „polska branża kosmetyczna rośnie w siłę„. Dzieje się tak, ponieważ Polska proponuje komplementarną ofertę, z laboratoriami, producentami opakowań oraz dystrybutorami surowców.
W 2022 r. polscy producenci kosmetyków ponieśli wyraźne straty w eksporcie na rynki wschodnie
Jak czytamy w raporcie Departamentu Analiz Sektorowych PKO BP „pierwsza połowa 2022 r. przyniosła wyraźne spadki sprzedaży eksportowej, które są spowodowane głównie utratą rynków wschodnich.” W pierwszym kwartale 2022 roku głównymi kierunkami eksportowymi były kraje europejskie. Największym od lat odbiorcą są Niemcy, do których trafiło 21,2 proc. polskiego eksportu kosmetyków. Natomiast 22,7 proc. eksportowanych przez Polskę kosmetyków trafiło na rynek UK, Czech oraz Belgii. Branża kosmetyczna stanęła przed wyzwaniem poszukiwania nowych rynków zbytu.
Czytaj dalej by dowiedzieć się:
- Kto jest największym eksporterem w branży opakowań na rynku Unijnym?
- Jak polska produkcja opakowań wypada na tle produkcji Niemiec i Francji?
- Jak w ostatnich latach zwiększyła się produkcja sprzedana przemysłu opakowań oraz wartość eksportu za granicę?
- Dlaczego polscy producenci zaopatrują rynek niemiecki?
- Jak wybrać właściwego dostawcę opakowań?
Branża opakowań stanowi jedną z najdynamiczniej rozwijających się branż na świecie
Polskie firmy należą do najprężniej rozwijających się w Europie. Krajowy przemysł opakowań wyposażony jest w nowoczesne środki produkcji, a oferta polskich producentów coraz częściej wyznacza europejskie trendy. Polska jest 5 największym producentem opakowań w Unii Europejskiej. Zapotrzebowanie na opakowania rośnie wraz z tempem rozwoju gospodarczego. Im większa gospodarka, tym większe występuje zapotrzebowanie na opakowania. Nie powinny więc dziwić statystyki pokazujące, że największe kraje UE wytwarzają aż 80% europejskiej produkcji opakowań. Największym eksporterem są Niemcy, kolejnym liderem Włochy, trzecie miejsce zajmuje Francja, kolejną potęgą jest Hiszpania oraz Polska. Jednak co ciekawe w ostatnich 20 latach, to właśnie w Polsce powstało najwięcej nowych firm opakowaniowych w UE (źródło: Eurostat). Jest to najlepsze potwierdzenie dobrej kondycji branży. Polski udział w eksporcie wzrósł z 6% w 2010 roku do 10% w 2020 roku.
Duża rola sektora MŚP w przemyśle opakowań
Małe i średnie przedsiębiorstwa generują około 45% przychodów z produkcji kluczowych segmentów branży, czyli papieru i tektury oraz tworzyw sztucznych wyprzedzając inne sektory przemysłu. Dzięki swojej elastyczności potrafią dopasować poziom cenowy oraz swoje wyroby do mniejszych odbiorców. Produkcja sprzedana przemysłu opakowań może w tym roku przekroczyć 60 mld PLN, przewiduje Santander Bank Polska w opracowanym w kwietniu 2022 raporcie „Branża opakowań w 2022 r. Kondycja, perspektywy i wpływ wojny”. W branży opakowań zatrudnienie znajduje około 250 tys. osób. Są to między innymi projektanci, pracownicy instytutów badawczych i laboratoriów, dystrybutorzy oraz pracownicy bezpośrednio świadczący usługi pakowania.
Świadomość nadchodzących zmian
Przemysł opakowań ma bezpośredni kontakt ze wszystkimi obszarami gospodarki, dlatego musi uwzględniać wiele trendów. Jest to jedno z wyzwań, przed którym stają firmy z branży. Najlepsze firmy na rynku inwestują nie tylko w badania nad ekologią, ale również neuromarketing. Kluczowa w budowaniu przewagi konkurencyjnej swoich odbiorców, okazuje się również znajomość specyfiki sektora kosmetycznego i stała obserwacja zachodzących na rynku zmian. Jeśli obecnie poszukujesz solidnej i innowacyjnej firmy do produkcji opakowań, zapraszamy do kontaktu z firmą Burgopak Poland
Efekty Zielonego Ładu
Regulacje prawne dotyczące ekologii są dla niektórych firm z branży produkcji opakowań w Polsce ogromnym zagrożeniem. W tyle zostali producenci, którzy nie działali dotychczas w obszarze recyklingu, czy przynajmniej ekoprojektowania. Dla firmy Purells Innovative / Burgopak Poland od wielu lat jest to kluczowy kierunek rozwoju. Będąc w czołówce polskich producentów, stale poszukujemy rozwiązań, które zoptymalizują poziom odpadu produkcyjnego oraz możliwości jego ponownego wykorzystania. Właśnie poprzez zrównoważony rozwój przyczyniamy się do tworzenia „zielonego świata„, używając do produkcji tylko naturalnych komponentów i bezpiecznych dla środowiska naturalnego surowców. Wybierając dostawcę opakowań, pamiętaj, że znacznie wzrosło proekologiczne nastawienie klientów.
Przewagi konkurencyjne polskich firm sektora produkcji opakowań
Jakie wartości wnosi polski rynek dla firm europejskich? Przede wszystkim konkurencyjne ceny, jakość oraz szybki termin realizacji produkcji. Cenowo atrakcyjniejsze są tylko Chiny, które jednak nie są w stanie zagwarantować europejskiej jakości oraz szybkiej dostawy. Firma Purells Innovative / Burgopak Poland w wielu przypadkach może zagwarantować dostawy gotowych wyrobów nawet w 24h. Ponadto każdy produkt przechodzi tu kontrolę jakościową na każdym etapie produkcji.
Jakie powinny być opakowania, by zwiększyć sprzedaż kosmetyków?
Analizując nieustanny rozwój gospodarki oraz świadomość społeczeństwa, musimy pamiętać i najważniejszych kwestiach. Opakowania powinny spełniać swoją podstawową funkcję ochronną, będąc jednocześnie atrakcyjne wizualnie, ekologiczne i proste.
Zaufaj osiągnięciom nauki i możliwościom, jakie niesie ze sobą neuromarketing.
W Purells Innovative / Burgopak Poland projektujemy i produkujemy opakowania na próbki, które wyróżniają produkty na tle konkurencji. Zapewniamy także usługi pakowania, konfekcjonowania i wysyłania produktów. Jeśli szukasz sposobów, na zwiększenie sprzedaży skontaktuj się z nami — podczas krótkiej konsultacji zbadamy Twoje potrzeby i przygotujemy bezpłatną wycenę.