Z tego artykułu dowiesz się, czy opakowania na próbki premium są dla ciebie, oraz z jakimi problemami musimy się zmierzyć przy takich opakowaniach.
Opakowania na próbki kosmetyczne premium – co je wyróżnia?
Opakowania na próbki premium to te, które widujemy i rozpoznajemy jako takie, które odznaczają się na półkach: sposobem wykonania, nierzadko konstrukcją, designem, doborem surowców, technikami uszlachetnienia, jakością wykończenia, trwałością, oraz ceną. Różnica pomiędzy opakowaniami premium a opakowaniami budżetowymi jest dostrzegalna na pierwszy rzut oka i o to jest właśnie cel opakowań premium.
Opakowanie takie powinno być dopracowane i estetyczne, ponieważ to na jego podstawie oceniamy produkt, który znajduje się w środku. Branża beauty jest oceniana przez pryzmat piękna, ponieważ taki jest jej cel – ma doprowadzać nas do piękna. Opakowanie luksusowych perfum to nie jest opakowanie ciastek, które ma nas skłaniać do zjedzenia produktu w środku – wówczas opakowanie nie odgrywa tak wielkiej roli, jak w przypadku kosmetyków. Opakowanie ciastek ma być w pewnym sensie „smaczne”, przyciągające uwagę, i pełnić funkcję informacyjną o produkcie, jego składzie, dodatkach etc., co nierzadko mija się z estetyką, oryginalnością czy pięknem opakowania.
Ciekawe kształty, elegancki i estetyczny wygląd, przyjemna w dotyku i szlachetna struktura surowca — to cechy opakowań, które nadają produktowi luksusowy wygląd i pozwalają na odróżnienie takich produktów od produkcji masowych.
Zatem czy wersja budżetowa opakowania może również być piękna i estetyczna – oczywiście, że tak. Sposób wykonania i wykończenia opakowania w takim przypadku będzie adekwatny do budżetu, którym operujemy.
Przykładowo mamy dwa opakowania o tym samym designie oraz z wykorzystaniem tego samego surowca a tym, co je różni są uszlachetnienia i konstrukcja opakowania. Przypuśćmy, że produkt premium będzie posiadał opakowanie z okładką, na której jest wytłoczone logo oraz konstrukcje o ciekawym kształcie, np. z elementami typu pop-up. Natomiast budżetowa wersja będzie o tym samym świetnym i estetycznym designie, lecz bez tłoczenia, oraz o prostej konstrukcji, przez co będzie tańsza i mniej ekskluzywna, lecz nadal o świetnej jakości i estetyce.
Dobór opakowania na próbki, kto i kiedy powinien postawić na opakowania premium?
Kto powinien skorzystać z opakowań na próbki premium:
- Marki luksusowe, które odznaczają się jakością i ekskluzywnością produktu. Powinny zdecydować się na opakowania premium, aby utrzymać spójność ze swoim produktem i przede wszystkim wizerunkiem;
- Firmy, które wprowadzają na rynek nowe produkty, mogą wykorzystać opakowania premium na próbki jako część swojej strategii marketingowej, aby przyciągnąć uwagę klientów i sprawić, żeby zapamiętali ich produkt;
- Jeśli marka kieruje się do bardziej zamożnego segmentu klientów, opakowania premium na próbki na pewno będą lepiej postrzegane przez tę grupę docelową;
- Jeśli posiadamy duże marże na swoich produktach, to koszty opakowań premium mogą być dla nas bardziej akceptowalne.
Kto może zrezygnować z opakowań premium na próbki i skorzystać z ich budżetowej wersji:
- Firmy, które oferują produkty tańsze, czy produkcje masowe mogą skupić się na minimalizacji kosztów opakowań, zamiast na luksusowych rozwiązaniach. Opakowania niekiedy mogą przewyższyć ceną produkt znajdujący się w środku;
- Firmy, które zobowiązują się do zrównoważonego rozwoju, mogą unikać opakowań premium, które nierzadko są mniej przyjazne dla środowiska, lub korzystają z drogich rozwiązań ekologicznych;
- Jeśli produkt jest codziennego użytku i zakupowany w dużych ilościach np. płyny do płukania, środki higieniczne dla kobiet, to opakowania premium na próbki mogą być mniej istotne, lub zupełnie bez znaczenia dla konsumentów;
- Jeśli grupa docelowa naszych produktów przekłada jego atrakcyjną cenę ponad wygląd, to opakowania premium na próbki nie mają sensu i mogą jedynie odstraszać klientów przez nadanie mu droższego wyglądu.
Wybór opakowań premium na próbki zależy od naszej strategii, segmentu rynku, w którym się pozycjonujemy, typu oferowanego produktu oraz wartości, jakie chcemy przekazać swoim klientom. Dlatego ważne jest uświadomienie sobie, kto stanowi nasz target docelowy i jakie są nasze cele marketingowe.
5 problemów, z jakimi musimy się zmierzyć przy opakowaniach na próbki kosmetyczne premium
Problemy z opakowaniami premium na próbki kosmetyczne, mogą być wyzwaniem dla firm kosmetycznych i producentów opakowań. Stworzyliśmy listę pięciu najczęstszych problemów, z jakimi się spotykamy, współpracując z markami kosmetycznymi i tworząc im opakowania na próbki premium:
CENA – faktem jest, że opakowanie premium nie jest dobrym wyborem dla każdego – są sporo droższe niż budżetowe odpowiedniki. Może to być problemem, szczególnie dla firm z ograniczonym budżetem.
Walczyć z wysoką ceną możemy na kilka sposobów:
- Stawiając na doświadczonego producenta, który ma znajomość branży i rynku, można zoptymalizować koszty, np. dobierając takie uszlachetnienia oraz rozwiązania, które nie będą tak drogie, a dzięki nim uzyskamy luksusowy wygląd opakowania;
- Korzystając z usług firmy, która posiada własną produkcję, dystrybucję oraz biuro projektowe, dzięki czemu możemy często zyskać projekt za darmo (co może być oszczędnością od 3 do nawet i 100 tysięcy);
- Opakowań premium nie trzeba produkować w masowych ilościach, aby odnieść lepszy efekt sprzedażowy produktu. Korzystniej jest dopasować produkt do grupy docelowej, która chętniej po niego sięgnie i postawić na mniejszą ilość opakowań.
TERMIN – tworzenie opakowań premium na próbki może być bardziej skomplikowane i czasochłonne niż standardowych opakowań. Czas produkcji takich opakowań wydłuża się ze względu na:
- bardziej zadbany i dopracowany projekt. Zdarza się, że od pierwszej wersji opakowania do ostatecznej akceptacji przed produkcją mija wiele czasu. Wpływ na to ma zarówno firma projektująca opakowanie, jak i klient. Projektant – ze względu na czas, który potrzebuje np. na ręczne malowanie elementów opakowania, czy dobranie odpowiedniej grafiki, kolorów, czy krojów pisma. Nierzadko zdarza się, że klient nie dostarcza żadnych materiałów graficznych i projektanci muszą poszukiwać ich sami. Klient – ze względu na decyzyjność np. wiele osób zatwierdza projekt, dlatego termin jego zatwierdzenia jest wydłużony, co wpływa na wydłużenie czasu realizacji;
- skomplikowaną konstrukcję, która wymaga ręcznego i starannego składania, czy klejenia;
- wybrane techniki uszlachetnień – dłużej zajmuje np. tłoczenie, czy laminowanie lub foliowanie opakowania, niż sam druk.
NIEUMIEJĘTNIE DOPASOWNE OPAKOWANIE DO PRODUKTU – Bardzo często zdarza się, że opakowania nie współgrają z produktem, bądź z ideą naszej firmy. Czasami bardzo cienka linia oddziela nam coś, co jest premium od czegoś, co jest kiczem, przepychem i przesadą. Takie pseuopremium opakowania są nieeleganckie i nieestetyczne, pomimo skrojonych z wysokiej jakości surowców i bogatych uszlachetnień. Czasami wystarczy nieodpowiednio dopasowany tekst i grafika, żeby zepsuć dobrze zapowiadające się opakowanie, wówczas droższe opakowanie to tylko niepotrzebne koszty, które nie przełożą się na zyski. W dodatku skomplikowane lub niepraktyczne opakowania mogą utrudniać użytkownikom korzystanie z próbek kosmetyków.
Jak w takim razie temu przeciwdziałać – należy poznać rynek oraz obecne trendy, W projektowaniu opakowania warto postawić na ponadczasowość, minimalizm i skromność. Opracuj opakowania, które są łatwe do otwarcia i stosowania, a jednocześnie zachowują estetyczny i ciekawy wygląd.
JAKOŚĆ – Słysząc opakowanie premium pierwsze, o czym myślimy to jakość. Jest to jedna z najważniejszych cech, która opisuje opakowanie premium. Tak naprawdę jakość jest bardzo związana z budżetem i powinna być adekwatna do ceny, nie dotyczy to tylko opakowań na próbki, ani samych opakowań, lecz także ogółu produktów i usług. W zasadzie każdy inwestor chciałby zachować jak najlepszą jakość przy zoptymalizowanych kosztach, mało kiedy (a prawdopodobnie – nigdy) firmy mogą pozwolić sobie na stwierdzenie, że „cena nie gra roli”. Zawsze mamy przed sobą jakiś założony budżet, a trudnością jest, żeby stworzyć opakowanie o wysokiej jakości i zmieścić się w zakładanym planie finansowym.
Musimy szukać takich rozwiązań, które pozwolą nam zmniejszyć koszty – bez straty jakości. Przykładowo, jeżeli pójdziemy w minimalizm i nasze opakowanie będzie miało druk czarno-biały to będzie on tańszy w produkcji niż pełno kolorowy, przez co zaoszczędzimy, bez straty na jakości. Tak samo możemy zadziałać, zamieniając droższe surowce na tańsze odpowiedniki, zachowując dotychczasowe uszlachetnienia.
EKOLOGICZNOŚĆ — opakowania premium mogą być mniej ekologiczne, co jest niezgodne z obecnymi trendami zrównoważonego rozwoju, często opierają się na plastiku, foliach lub innych materiałach trudnych do recyclingu. W dzisiejszych czasach coraz bardziej świadomi konsumenci chętniej wybierają firmy, które zmniejszają swój ślad węglowy, wobec tego ekologiczne opakowania mogą zwiększyć sprzedaż naszego produktów. Dlatego tak ważne jest tutaj znalezienie odpowiedniego rozwiązania, dzięki któremu nasze opakowania będą zarówno ekologiczne, jak i nadal nazywane mianem premium.
Rozwiązanie tych problemów wymaga poszukiwania coraz nowszych ekologicznych alternatyw. Zatem rozważyć należy zastosowanie bardziej ekologicznych materiałów, takich jak biodegradowalne lub przetwarzalne opakowania. Możesz również promować ponowne wykorzystywanie swoich opakowań przez klientów w inny sposób, np. po wyjęciu próbki mogą służyć jako ładne pudełeczko na biżuterię. Podstawą jest tu zbalansowane podejście między estetyką i funkcjonalnością, a także uwzględnienie obecnych trendów ekologicznych. Dobre opakowanie próbek kosmetycznych może przyciągnąć klientów i zwiększyć atrakcyjność produktu, ale musi być również praktyczne i ekonomiczne. Ważne jest dobrze zwymiarowane opakowanie, czyli takie, które nie jest za duże a odpowiednio dopasowane do rozmiarów produktu – nie marnując tym samym surowca.
Podsumowanie
Faktem jest, że luksusowe produkty powinny doczekać się opakowania o takim samym standardzie. Opakowanie i emocje przy jego otwieraniu odgrywają nierzadko kluczową rolę podczas podjęcia decyzji o zakupie.
Potrzebujesz opakowań premium, które będą adekwatne do jakości Twoich produktów? Skontaktuj się z nami, w Purells Innovative / Burgopak Poland możemy zająć się wszystkim — od projektu opakowania, poprzez produkcję, aż po konfekcjonowanie i wysyłkę do klienta. Od lat dostarczamy opakowania na produkty premium w szczególności dla branży beauty.
Źródło: Opracowanie własne